درباره ما

بانک تجارت به عنوان یکی از بزرگترین بانک‌های فعال در شبکه بانکی کشور که نقش انکارناپذیری در رشد و اعتلای اقتصاد ملی دارد، به موجب مصوبه مورخ 1358/7/25 مجمع عمومی بانک ها از ادغام 11 بانک ایران و انگلیس، بین المللی ایران و ژاپن، تجارتی ایران و هلند، ایران و خاورمیانه، اعتبارات ایران، بازرگانی ایران، ایرانشهر، صنایع ایران، شهریار، ایرانیان و کار با سرمایه‌ای بالغ بر 39 میلیارد ریال در تاریخ 1358/9/29 و در قالب شرکت سهامی خاص با مالکیت دولت جمهوری اسلامی ایران در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت رسید و در سال 1360 بانک ایران و روس به آن ملحق شد.

بانک تجارت با مجموعه‌ای از تجربیات و خدمات روزآمد بانکداری که در آن زمان وجود داشت، فعالیت خود را آغاز کرد. بانک تجارت بر پایه این مزیت نسبی و همچنین با دارا بودن زیرساخت‌های غنی انسانی و فنی در زمینه بانکداری که حاصل تجربیات بانک‌های تشکیل دهنده بود توانست در ارائه بسیاری از خدمات بانکی چه در حوزه بانکداری الکترونیک و چه در حوزه بانکداری بین‌الملل پیشگام باشد.
پیرو ابلاغ سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی، سهام بانک تجارت به عنوان یکی از بانک‌های دولتی مشمول واگذاری، آماده عرضه در بورس شد. تغییر شخصیت حقوقی بانک به سهامی عام و جایگزینی اساسنامه جدید در تاریخ 1387/12/3 در اداره ثبت شرکت‌ها و موسسات غیر تجاری ثبت و آگهی شد و سهام بانک در تاریخ 1388/2/9 در بورس اوراق بهادار پذیرفته و از تاریخ 1388/02/28 در تابلوی بورس اوراق بهادار قرار گرفت.
با توجه به تغییرات به وجود آمده در ساختار مالکیت، لزوم بازنگری در ماموریت‌ها و استراتژی‌های بانک بیش از پیش مورد توجه قرار گرفت. بر همین اساس تحلیل هوشمندانه شرایط بازار، شناسایی و ورود به کسب و کارهای جذاب و مرتبط با محصولات و خدمات بانکی و مالی برای رفع نیازهای مشتریان و تامین منافع همه ذینفعان، به عنوان رویکرد مستمر بانک انتخاب شده است. تلاش در جهت مشتری مداری، تامین منافع پایدار سهامداران و سرمایه‌گذاران از طریق کسب بازدهی مناسب، تبدیل شدن به یکی از بزرگترین بانک‌های بورسی از حیث میزان سرمایه، تلاش برای ایفای مسئولیت‌های اجتماعی، کسب جایگاه برتر از حیث مانده پذیرش تعهدات درمیان فعالان سیستم بانکی، اعتماد روزافزون مردم به بانک به عنوان حافظ منافع سپرده‌گذاران و تامین‌کننده منابع مالی چرخه اقتصاد کشور و همچنین کسب عنوان بانک برتر از حیث تلاش برای بهبود مستمر در فرآیندهای افزایش دهنده بهره‌وری نشان از حرکت بانک به سمت ایجاد تغییرات بنیادین دارد.
از جمله مسئولیت‌های اجتماعی بانک نیز می‌توان به مشارکت در احداث برخی اماکن آموزشی و بهداشتی در نقاط محروم کشور، مشارکت در آزادی زندانیان جرایم غیرعمد، اعطای کمک‌های مالی و پرداخت تسهیلات به هموطنان آسیب دیده از حوادث طبیعی، حمایت مالی از جشنواره‌های دانشجویی و نیز اعطای تسهیلات به صنایع سازگار با محیط زیست اشاره کرد. هم اکنون، بانک تجارت با سرمایه‌ای معادل 223.926 میلیارد ریال، 19.000 نفر پرسنل و با به‌ کارگیری فناوری‌های نوین، ارائه خدمات متمایز به مشتریان در بیش از 1600 شعبه ریالی و واحد ارزی در سراسر کشور جزو بزرگترین بانک‌های تجاری کشور و مورد اعتماد بانک‌های معتبر بین‌المللی است.

شرکت سامانه‌های یکپارچه سیمرغ تجارت از ابتدای ۱۳۹۱ فعالیت خود را در زمینه راهکارهای نوین بانکی با تمرکز بر پرداخت خرد الکترونیکی آغاز کرد.
مأموریت شرکت سیمرغ تجارت به‌عنوان مجری کارت‌های بانکی مرتبط با بانک تجارت، نوآوری در خدمات بانکی و پرداخت الکترونیکی با تمرکز بر توسعه پرداخت خرد و سایر خدمات بانکداری باز تعریف شده است.
در حال حاضر شرکت سیمرغ تجارت با هدف ارائه نوآوری‌ در حوزه فناوری­ های مالی، به طراحی، توسعه و عرضه محصولات و راهکارهای نوین در حوزه کیف پول الکترونیک و سرویس استعلام و پرداخت عوارض آزادراهی کشور پرداخته است.

شرکت سیمرغ تجارت از طریق توسعه خدمات مبتنی بر بانکداری باز درصدد است تا علاوه بر ایجاد بستری برای بانکداری باز، پروژه نوآوری باز را نیز توسعه دهد.

در پروژه نوآوری باز، سرویس‌دهندگان، کسب‌وکارها و برنامه‌نویسان بازیگران اصلی هستندبانک‌ها، نهادهای عمومی، شرکت‌های حوزه مخابرات، نهادهای بازار سرمایه و دیگر سازمان‌های ارائه‌دهنده سرویس، خدمات خود را به سیمرغ تجارت ارائه می‌کنند و این شرکت با اِعمال استانداردهای امنیتی و کاربری مختلف، سرویس‌های شخصی‌سازی‌شده‌ای به‌صورت API باز ارائه می‌کند.

کسب‌وکارها هر سرویسی را که مایل هستند انتخاب کرده و خدمت موردنظر را بدون وابستگی به ارائه‌دهنده سرویس دریافت خواهند کردبه‌عبارتی سیمرغ تجارت سرویس‌های تامین‌کنندگان را تجاری‌سازی می‌کندتامین‌کنندگان، فروش و ارائهٔ خدمات خود را به این شرکت می‌سپارندکسب‌وکارها نیز بدون نیاز به مذاکره با تامین‌کنندگان، به خدمات مورد نظر خود دسترسی پیدا می‌کنند.

simorq-tejarat-openbanking
Scroll to Top
اسکرول به بالا